روش مناسب غيرفعالسازی ويروسی محلول پروتئينی با منشأ خون انسانی

روش مناسب غیرفعالسازی ویروسی محلول پروتئینی با منشأ خون انسانی

شرکت مجری: سل تک فارمد

توضیحات

خلاصه معرفی پروژه

سلول درمانی به پیوند سلول زنده از خود فرد یا فرد سالم دیگر با هدف بازسازی بافت بدن گفته می شود. سلول ها کارخانه های قدرتمندی هستند که می توانند اثرات درمانی را از طریق روش های متعددی اعمال نمایند. سلول ها می توانند در محل آسیب قرار گرفته، مواد محرک رشد ترشح کنند و در برخی موارد به سلول های دیگری تبدیل شوند.

از آنجایی که تعداد سلول‌های بنیادی در اغلب بافت‌ها بسیار محدود بوده و معمولا صدمات وارد شده به سلول ها در بدن بیمار زیاد می باشد، به تعداد زیادی از سلول‌های بنیادی نیاز است. بنابراین در برخی از روش‌های درمانی لازم است که تعداد سلول‌های بنیادی با استفاده از روش‌های کشت زیاد شده و سپس مورد استفاده قرار گیرند. یکی از فرایند های کشت سلولی تهیه و تولید محلول پروتئینی به عنوان ماده ی افزودنی به محیط کشت سلول جهت غنی سازی محیط کشت است. برای استفاده از این پروتئین ها که از خون انسان استخراج می شوند باید مراحلی طی شود تا یک محلول پروتئینی مناسب و فاقد هرگونه پاتوژن و عامل بیماری زا بدست آید.

یکی از مهمترین مراحل فرایند تهیه محلول پروتئینی از خون انسان، غیرفعالسازی عوامل پاتوژن است؛ پروژه مذکور به دنبال یافتن روشی مناسب برای غیرفعالسازی ویروس ها در محلول پروتئینی با منشا خون انسانی است. البته با توجه به غلظت بالای پروتئین های محلول امکان استفاده از روش های معمول فیلتراسیون وجود ندارد؛ به علاوه نمی توان از روش هایی که اساسشان ایجاد گرماست نیز استفاده کرد، چون ساختار پروتئین ها در اثر گرما دچار تغییر می شوند.

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

طراحی و استخراج بهترین روش غیرفعالسازی ویروسی برای محلول های پروتئینی منشأ گرفته شده از خون انسانی، که علاوه بر وصول تائیدیه های آزمایشگاهی در مقیاس صنعتی نیز قابل اجرا باشد.

تخصص های مورد نیاز

  • زیست شناسی سلولی و مولکولی
  • بیوشیمی
  • میکروبیولوژی
  • بیوتکنولوژی
  • علوم سلولی کاربردی

راهبران پروژه

  • جناب آقای دکتر مسعود وثوق
  • سرکار خانم سارا دشت بزرگی
  • جناب آقای دکتر عرفان پاکتچیان
  • جناب آقای دکتر محمد حسین نصیری

معرفی شرکت

شرکت سل تک فارمد یکی از شرکت های گروه دارویی برکت است که با همکاری پژوهشگاه رویان در سال ۱۳۹۳ تاسیس گردیده و اولین شرکتی است که توانسته در حوزه سل تراپی یک فرآورده کاملا استاندارد را تولید و با تایید وزارت بهداشت، آموزش و درمان پزشکی این محصول را به بازار عرضه کند. حوزه های فعالیت شرکت شامل رنیودرم سل (سلول درمانی چین و چروک صورت)، ریکالرسل (سلول درمانی ویتیلیگو)، مزستروسل (سلول درمانی آرتروز)، منیوسل (سلول درمانی نارسایی قلبی) و وارتوسل (پیوند سلول های آلوژن برای درمان فلج مغزی) می باشد.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

زیست شناسی, زیست فناوری

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “روش مناسب غیرفعالسازی ویروسی محلول پروتئینی با منشأ خون انسانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “روش مناسب غیرفعالسازی ویروسی محلول پروتئینی با منشأ خون انسانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *