ORP Meter

شرکت مجری: فنون آردا سبز

توضیحات

خلاصه معرفی پروژه

یکی از پارامتر های مورد نیاز در راهبری فرآیند های تصفیه آب و فاضلاب ، آیتم ORP می باشد که در حال حاضر تجهیزات اندازه گیری آن وارداتی هستند. ORP قدرت انرژی الکتریکی است که توان کار کردن دارد و ما می توانیم آن را با دستگاه ORP متر برحسب میلی ولت اندازه گیری کنیم. در حقیقت ما قدرت اکسیداسیون احیای محلول را بر اساس بار الکتریکی محلول می سنجیم. ORP بیانگر این واقعیت است که سهم مواد اکسیده نسبت به مواد احیا شده در محیط چه اندازه است و بر این اساس مقادیر مثبت (زمانی که مواد اکسید شده محیط بیشتر است) و یا منفی (وقتی مواد احیا شده بیشتر باشد) به این کمّیت تعلّق می گیرد. pH بالا، دارای خاصیت احیاکنندگی و ORP منفی است و pHپایین خاصیت اکسیدکنندگی و ORP مثبت دارد. اکسیداسیون همان چیزی است که سبب قهوه ای شدن سیب و زنگ زدگی فلزات می شود. ماده احیا کننده دقیقاً چیزی است که مانع از فرایند اکسیداسیون می شود و یا آن رابه تاخیر می اندازد. ماده کاهنده این کار را با دادن الکترون انجام می دهد.به عبارت دیگر می توانیم بگوییم یک ماده کاهنده، درحقیقت آنتی اکسیدان است.ORP تا حد زیادی نشان دهنده دسترسی مواد به اکسیژن و یا سایر مواد اکسید کننده است.
معمولا اولین انتخاب برای کاهش هزنیه سنسور های کلر روی آوردن به سنسور جایگزین است. مناسب ترین سنسور در این زمینه سنسور ORP است که مقدار کلر را به دقت نمایش می دهد اما باید در نظر داشته باشیم که که تناسب کلر و ORP خیلی متناسب با مقدار PH است. در پساب ها که مقدار کلر خیلی مهم نیست، ORP جایگزین مناسبی است.

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

  • خروجی مورد انتظار ساخت الکترود های یک نمونه ORP meter  و مدار کنترلی آن و اندازه گیری پتانسیل های کاهش محلول های آزمایشگاهی از نمونه های دست ساز و مقایسه آن با نمونه های خارجی می باشد.

تخصص های مورد نیاز

شیمی
مهندسی شیمی
مهندسی برق/ الکترونیک/ قدرت
مهندسی آب

راهبران پروژه

مهندس مهدی نقره؛ کارشناس ارشد مهندسی عمران – محیط زیست

معرفی شرکت

شرکت دانش بنیان فنون آردا سبز با واردات قطعات، مونتاژ ازن ژنراتور های آردا و طراحی و راه اندازی اولین تصفیه خانه فاضلاب صنعتی با روش اکسیداسیون پیشرفته در ایران شروع به کار نمود. همزمان با گسترش روزافزون آلودگی محیط زیست و عدم کارایی تکنولوژی های متداول، ضرورت حفط محیط زیست بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. این موضوع سبب گردید تا شرکت فنون آردا سبز فعالیت های خود را با استفاده بهینه از روش ها و تکنولوژی های مدرن، در حفاظت از محیط زیست متمرکز نماید.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

شیمی, مهندسی آب, مهندسی برق, مهندسی شیمی, مهندسی عمران, مهندسی مواد

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “ORP Meter”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “ORP Meter”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *