پایش سطوح در صنعت نفت و گاز به کمک پهپاد

پایش سطوح در صنعت نفت و گاز به کمک پهپاد

شرکت مجری: آسمان سرخ آدینه

دسته:

توضیحات

اهمیت مساله

یکی از اصلی ترین صنایع روز جهان به خصوص در کشور ایران، صنعت نفت و گاز می باشد. یکی از پارامترهای حساس و موثر در اختلال در روند فعالیت این صنایع ، ایجاد ترک و خرابی در سطوحی مانند خطوط لوله، دودکش ها، تجهیزات و …. می باشد، که ضمن تحمیل خسارت های مالی می تواند منجر به وقوع حوادث انسانی نیز گردد. به همین جهت کشف و شناخت به موقع این نوع خرابی ها در این صنعت از اهمیت بسزایی برخوردار است.

شرح دقیق مساله

هدف اصلی از بررسی و انجام این پروژه افزایش دقت و کارایی و همچنین کاهش هزینه و زمان در امر پایش سطوح صنعت نفت و گاز می باشد. استفاده از پهپادهای پایش سطوح، یکی از راه های دستیابی به این هدف می باشد که در سال های اخیر رشد چشم گیری داشته است اما پهپادهای فعلی مورد استفاده در این نوع پایش ها دو ایراد اساسی دارند که یکی محدودیت پرواز در بین تجهیزات و درون خطو ط لوله است و دیگری فاصله زیاد از سطوح که تحلیل های با دقت پایین از سطوح را نتیجه می دهد. در این پروژه منظور از پایش سلامت سطوح توسط پهپاد، امکان شناخت خرابی های بیرونی و درونی سطوح با دقت مطلوب است ، به همین منظور لازم است پهپاد مورد نظر توانایی پرواز، مانور و ادامه فعالیت در درون و بیرون لوله ها، دودکش ها و تجهیزات را داشته باشد و در هنگام پایش در صورت وجود مانع بتواند از آن عبور کرده و یا در صورت برخورد با مانع مشکلی در عملکرد پهپاد ایجاد نشود. با توجه به موضوعات مطرح شده ، ویژگیها و خصوصیات پهپاد مورد نظر باید به گونهای باشد که بتواند هم در بیرون و هم در درون تجهیزات معمول و استاندارد صنعت نفت و گاز فعالیت کند. از سویی لازم است این پهپاد از تجهیزات مناسبی به منظور پایش دقیق خرابی سطوح بهره مند باشد. ابعاد پروژه باید حداقل در سطح ملی در نظر گرفته شود و نیز به دلیل حضور کشورهای مهم صنعت نفت و گاز در همسایگی کشور، نیم نگاهی به حوزه صادرات این محصول نیز وجود داشته باشد. ابعاد مالی و فنی ایدههای مطرح شده باید به صورتی باشد که توان عملیاتی شدن این طرح ها باال بوده و صرفا به صورت ایده های پیش مفهومی و مفهومی نباشند.
مشخصات: حداقل پرواز به مدت ۱۵ دقیقه، حداکثر وزن ۴ کیلوگرم
ابعاد استاندارد جهت ورود و حرکت در بین تجهیزات صنعت نفت و گاز،
توانایی کار حداقل تا دمای ۷۰ درجه سانتی گراد،
شناسایی ترک ها و خوردگی های بزرگتر از یک سانتی متر،
و رعایت تمامی استانداردهای هوایی پهپاد (استاندارد USAR و هواپیمایی کشوری). و رعایت تمامی استانداردهای هوایی پهپاد (استاندارد USAR و هواپیمایی کشوری).

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

  • طراحی مفهومی و مقدماتی
  • گزارش امکان سنجی و مطالعات بازار، مالی، فنی و اقتصادی

تخصص های مورد نیاز

مهندسی هوافضا
مهندسی صنایع
مهندسی مکانیک
مهندسی مکانیک /  ساخت و تولید

راهبران پروژه

راهبر اصلی پروژه: سید ساجد افضلی  کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا-سازه / مدیرعامل

راهبر مالی مدیریتی و تجاری پروژه: علیرضا احدزاده، کارشناس مهندسی صنایع، مدیر بازاریابی و فروش

راهبر فنی و مهندسی: فاطمه السادات آهنگری کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا-سازه، مدیر فنی و مهندسی

معرفی شرکت

گروهی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) در سال ۱۳۸۸ پس از کسب موفقیت‌ها و دست آوردهای پیاپی در مسابقات بین المللی IMAV با توجه به نیاز کشور و تکیه بر توانایی‌های خود تصمیم به ورود در صنعت پهپاد گرفتند. پس از انجام چندین پروژه نقشه برداری و بررسی پتانسیل‌های موجود این تیم، فرآیند طراحی و ساخت اولین پهپاد تماما ایرانی را شروع کردند و در سال ۱۳۹۳ شرکت آسمان سرخ آدینه (ASAUAS) را تأسیس نمودند.
آسمان سرخ آدینه با پشتوانه نیروهای متخصص و با تجربه خود در طی سالیان اخیر قدم‌های محکم و استواری در حوزه پهپادهای نقشه برداری برداشته است. برخی از دست آوردهای این سال‌ها ساخت و طراحی بورد خلبان خودکار (اتوپایلوت)، سیستم هدایت و ناوبری، سیستم نقشه برداری هوشمند و نرم افزار ایستگاه زمینی اختصاصی می‌باشد.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

مهندسی دریا, مهندسی صنایع, مهندسی مکانیک, مهندسی نقشه برداری, مهندسی هوا فضا

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “پایش سطوح در صنعت نفت و گاز به کمک پهپاد”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “پایش سطوح در صنعت نفت و گاز به کمک پهپاد”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *