موقعیت یابی فرکانسی

شرکت مجری : طراحی پیشرفته آوا شریف

دسته:

توضیحات

اهمیت مساله

یکی از چالش‌ها در زمینه پرواز هواگردها موقعیت‌یابی است. یعنی هر پرنده‌ای، اعم از هواپیما، پهپاد، موشک و … برای انجام ماموریت باید هر لحظه بداند که موقعیت مکانی آن کجاست تا بتواند ماموریت خود را انجام دهد.
در حال حاضر موقعیت‌یابی انواع وسیله‌های پرنده با استفاده از سامانه‌های فرکانسی نظیر رادارهای فرودگاه‌ها یا GPS انجام می‌شود. سامانه دیگری که برای موقعیت‌یابی استفاده می‌شود، استفاده از شتاب‌های خطی و زاویه‌ای پرنده به کمک سنسورهای INS است. راه حل اول یک راه حل غیر مطمئن و دارای خطای چند ۱۰ سانتی‌متری در شرایط عادی است. این خطا در شرایط غیر عادی می‌تواند تا چند ده کیلومتر ایجاد شوند. همچنین امکان مختل کردن فرکانس‌های تجاری GPS وجود دارد. استفاده از حسگرهای INS در صورتی که هدف رسیدن به خطای چند سانتی‌متری باشد، راه حل پرهزینه‌ای خواهد بود. هدف از تعریف این مساله یافتن راه‌حل بهتر برای موقعیت‌یابی پرنده‌هاست.

شرح دقیق مساله

در گام اول هدف طراحی یک سیستم موقعیت‌یابی فرکانسی محلی با دقت زیر ۵ سانتی‌متر است و شعاع عملیاتی ۱۰۰ متر است، همچنین محدودیت وزنی برای قطعه‌ای که روی پرنده نصب می‌شود ۳۰ گرم خواهد بود. ابتدا لازم است در یک فاز امکان‌سنجی با مطالعه کارهای انجام شده در این حوزه اجزای سیستم، المان‌های تجاری موجود و مشخصات نهایی مجموعه استخراج یا طراحی شود. در گام بعد باید الگوریتم اجرای موقعیت‌یابی طراحی شده و مساله از لحاظ تئوری حل شود. برای این کار باید از این روش استفاده شود که چند منبع فرکانسی در مکان‌های مشخص قرار داده شده و گیرنده‌ای روی شی مد نظر نصب شود.

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

در انتهای مسابقه تیم‌ها باید یک راه حل برای موقعیت‌یابی فرکانسی با برد ۱۰۰ متر و دقت زیر ۵ سانتی‌متر ارائه کنند. این راه حل باید شامل طراحی عملکردی اجزا، انتخاب دقیق اجزا، اثبات تئوریک حل مساله با ارائه الگوریتم حل مساله خواهد بود. در واقع در انتهای مسابقه هر تیم باید در ابتدای مرحله پیاده‌سازی باشد، یعنی بتوان با خرید سخت‌افزار مورد نیاز از بازار پیاده‌سازی انجام شود.

تخصص های مورد نیاز

مهندسی برق/ الکترونیک

مهندسی برق / مخابرات

مهندسی هوافضا

مهندسی مکانیک

مهندسی کامپیوتر

راهبران پروژه

صالح خسروآبادی، دانشجوی دکتری هوافضا، دانشگاه صنعتی شریف، مدیر عامل شرکت طراحی پیشرفته آوا شریف
رضا امینی، دانشجوی کارشناسی ارشد هوافضا، دانشگاه صنعتی شریف، مدیر فنی شرکت طراحی پیشرفته آوا شریف

معرفی شرکت

شرکت طراحی پیشرفته آوا شریف یکی از شرکت های رشد یافته در پارک علم و فناوری شریف است که در حوزه هوافضا و کنترل پهباد ها در حال فعالیت است. متخصصان این شرکت از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف هستند و محل استقرار این شرکت در پژوهشکده شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف است.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

مهندسی برق, مهندسی دریا, مهندسی کامپیوتر, مهندسی مکانیک, مهندسی هوا فضا

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “موقعیت یابی فرکانسی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “موقعیت یابی فرکانسی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *