استفاده از فناوری حباب فراریز در ساخت امولسیون ها

استفاده از فناوری حباب فراریز در ساخت امولسیون ها

شرکت مجری : راصد توسعه فناوری های پیشرفته

توضیحات

خلاصه تعریف پروژه

بسیاری از مواد شیمیایی عملکردی (مانند داروها) محلول در آب نیستند و نیاز به الکل یا سایر حلال‌های آلی برای ایجاد محلول دارند. این حلال‌ها ممکن است گران‌قیمت، خطرناک یا سمی باشند. امولسیون‌ها در این حالت بسیار مفید هستند، چراکه انتقال مواد فعال در آب را فراهم می‌کنند که علاوه بر قیمت مناسب تر، بی‌خطر نیز هستند. امولسیونها در صنایع گوناگونی از جمله: صنایع داروسازی، صنعت کشاورزی، لوازم آرایشی، صنعت رنگ، محصولات غذایی و … کاربرد دارند.

یک امولسیون از دو مایع امتزاج ناپذیر (معمولاً روغن و آب) تشکیل شده‌است که یکی از آن‌ها به صورت قطرات ریز در دیگری پراکنده شده‌است. به منظور پراکندگی این ذرات از جزء سومی به نام امولسیون‌کننده استفاده می-شود. امولسیون‌کننده، ماده‌ای است که با افزایش پایداری سینتیکی، موجب پایداری یک امولسیون می‌شود.

امولسیون‌های معمولی، به طور ذاتی ناپایدار هستند و با گذشت زمان، امولسیون به حالت پایدار فازهای تشکیل دهنده خود برمی‌گردد. برای حفظ حالت این امولسیون باید آن را به طور مداوم هم زد. البته میکروامولسیون‌ها و نانوامولسیون‌های شفاف، از این قانون تبعیت نمی‌کنند.

با استفاده از فناوری حباب فراریز در هنگام ساخت امولسیون ها، بدون استفاده از امولسیون‌کننده، میتوان به میکروامولسیون‌ها و نانوامولسیون‌های شفاف و پایدار دست یافت. در فناوری حباب فراریز به وسیله کاویتاسیون هیدرودینامیکی، حباب های کاویتاسیون تشکیل می شوند. غالب حباب های تشکیل شده در مقیاس نانومتری بوده که به دلیل دارا بودن پتانسیل زتا در حدود ۲۵± باعث پایداری هرچه بیشتر امولسیون می شود.

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

ساخت یک دستگاه امولسیون ساز که با استفاده از کاویتاسیون هیدرودینامیک و تولید حباب های فراریز برای غلظت های مشخص اقدام به تولید امولسیون های پایدار برای انواع صنایع داروسازی، صنعت کشاورزی، لوازم آرایشی، صنعت رنگ، محصولات غذایی و … می کند.

تخصص های مورد نیاز

متخصص بهداشت و محیط زیست
مهندسی مکانیک
مهندسی مواد
مهندسی مواد پلمیر
مهندسی نانو مواد

راهبران پروژه

دکتر ابوذر سهرابی جهرمی، دکتری نانوفناوری- نانومواد از پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف، رئیس هیئت مدیره شرکت راصد توسعه فناوری های پیشرفته

معرفی شرکت

شرکت راصد با بهره‌مندی از نیروهای متخصص و مجرب و همکاری با آزمایشگاه‌های مشخصه‌یابی و موسسات تحقیقاتی کلیدی و همچنین برقراری ارتباط با نهادهای علمی و اجرایی مهم کشور در حوزه فن‌آوری های پیشرفته، تمامی زیرساخت‌های لازم برای پشتیبانی علمی و فنی از تامین کنندگان محصولات و خدمات و سایر فعالان حوزه های فناوری‌های نانو و زیست فناوری را در بالاترین سطح ایجاد کرده است.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

زیست فناوری, مهندسی پلیمر, مهندسی شیمی, مهندسی مکانیک, مهندسی مواد

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “استفاده از فناوری حباب فراریز در ساخت امولسیون ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “استفاده از فناوری حباب فراریز در ساخت امولسیون ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *