طراحی و ساخت پچ قلبی با استفاده از تكنیك چاپ زیستی سه بعدی

طراحی و ساخت پچ قلبی با استفاده از تکنیک چاپ زیستی سه بعدی

شرکت مجری : امید آفرینان مهندسی آینده

توضیحات

خلاصه معرفی پروژه

سکته قلبی که عموما ناشی از گرفتگی و انسداد رگ ها می‏باشد منجر به نرسیدن اکسیژن کافی به بافت های قلب و از بین رفتن زنده مانی سلول های قلبی می شود. قلب بعنوان یک ارگان ناتوان در بازسازی بافت آسیب دیده خود مطرح است و یافته های اخیر نشان می دهد که تا سن ۲١ سالگی نرخ تجدید و تولید سلول‏های کاردیومیوسیت (Cardiomyocytes) حدود  ۱ % است که در سن ٢١ سالگی به ۰.۰۴ % کاهش می یابد. یک رخداد حاد مثل سکته قلبی سبب از بین رفتن میلیارد ها سلول که تقریبا شامل ۲۵ % بافت قلب می باشد، می شود. در سال های اخیر راهکارهای نوین درمانی شامل سلول درمانی، ژن درمانی، پروتئین درمانی و ترکیب این روش ها از استراتژی های بزرگ امیدوار کننده در درمان این بیماری بوده اند. یکی دیگر از روش های درمانی استفاده از پچ های قلبی به منظور افزایش خواص مکانیکی و بیولوژیکی بافت آسیب دیده قلب می باشد که با ظهور تکنیک های نوین در زمینه مهندسی بافت مانند چاپ زیستی به زمینه ای جذاب برای محققان تبدیل گشته است. در حال حاضر مهندسی بافت یکی از امیدوارکننده ترین استراتژی ها برای بازسازی ماهیچه های قلب آسیب دیده می باشد. چالش اصلی برای این روش، طراحی یک بستر زیست فعال با خصوصیات مناسب می باشد که بتواند ماتریکس خارج سلولی قلب را از لحاظ ساختار و عملکرد تقلید نماید.

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

محصول نهایی ایده آل یک پچ مهندسی شده دارای عملکرد با ضخامت مناسب (حدود یک سانتی متر) و حاوی سلول های بنیادی خود فرد می باشد که جایگزین بافت آسیب دیده ی بیمار شود. به دلیل استفاده از چاپ زیستی سه بعدی، پچ های حاوی عروقی طراحی و ساخته می شوند که سبب بهبود اکسیژن رسانی به سلول های موجود برای بازسازی بافت آسیب دیده قلب که نیازمند مقدار زیادی اکسیژن و مواد مغذی می‏باشد، می‏شود و از طرفی در آینده مشکل کمبود منبع سلول و یا ایمنی زایی بدن فرد بیمار با استفاده از سلول های بنیادی خود فرد به کمترین میزان خود خواهد رسید.

تخصص مورد نیاز هر دانشجو و شرح وظایف دقیق او در طول مسابقه

بیوتکنولوژی/ زیست شناسی سلولی و ملکولی
مهندسی شیمی/ پلیمر/ مواد/ مهندسی پزشکی
مهندسی مکانیک/ بیومکانیک
مهندسی صنایع
پزشک متخصص قلب و عروق

راهبران پروژه

خانم دکتر تاجور، مدیر تحقیق و توسعه شرکت، دکتری مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

آقای دکتر حاجی حسینعلی، مدیرعامل شرکت، دکتری بیومکانیک دانشگاه صنعتی شریف

معرفی شرکت

شرکت امید آفرینان مهندسی آینده به عنوان نخستین تولید کننده تجاری دستگاه چاپگر سه بعدی زیستی در کشور فعالیت‏ های خود را از سال ۱۳۹۵ آغاز کرده است. در گام نخست و در فاصله کوتاهی از شروع فعالیت‏های خود توانست با ارائه دستگاه‎‏های چاپگر زیستی با فناوری روز دنیا و همچنین ویژگی‏ های منحصر به فرد جایگاه ویژه‏ ای در کشور بدست آورد.
این شرکت با توجه به نیاز متخصصان حوزه مهندسی بافت و با اتکا به تجربه اعضای خود که همگی از نخبگان برتر کشور هستند، علاوه بر ارائه انواع چاپگر های سه‏ بعدی زیستی با فناوری بالا، اقدام به ارائه انواع جوهرهای زیستی، رده‏ های مختلف بافتی با استفاده از این فناوری و سایر محصولات جانبی نموده است.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

پزشکی, زیست شناسی, زیست فناوری, مهندسی پزشکی, مهندسی پلیمر, مهندسی شیمی, مهندسی صنایع, مهندسی مکانیک, مهندسی مواد

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “طراحی و ساخت پچ قلبی با استفاده از تکنیک چاپ زیستی سه بعدی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “طراحی و ساخت پچ قلبی با استفاده از تکنیک چاپ زیستی سه بعدی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *