طراحی و ساخت نازل های تخصصی چاپگر زیستی سه بعدی

طراحی و ساخت نازل های تخصصی چاپگر زیستی سه بعدی

شرکت مجری: پژوهشگاه رویان

توضیحات

خلاصه معرفی پروژه

یکی از چالش های موجود در صنعت چاپ سه بعدی انتخاب مواد با قابلیت چاپ می باشد؛ به منظور غلبه بر این چالش تکنیک های چاپ مختلفی توسعه پیدا کرده اند تا بتوان مواد با خواص مختلف را با دقت های مختلف چاپ نمود و با این کار تا حدود زیادی در هزینه های ساخت صرفه جویی شود. این چالش در حوزه چاپ زیستی سه بعدی کمی پیچیده تر می باشد زیرا ملاحظات مربوط به انتخاب مواد بسیار گسترده تر است. بنابراین در اختیار داشتن نازل های تخصصی، با قابلیت کنترل دما و فشار، به منظور پرینت مواد با خواص متفاوت بسیار حائز اهمیت می باشد.

با توجه به ماهیت مواد موجود در مهندسی بافت در اختیار داشتن نازل با قابلیت کنترل دما (سرمایی و گرمایی) و نازل پنوماتیکی با قابلیت کنترل فشار  از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در گام اول با توجه به ابعاد نسبتا محدود نازل ها، لازم است یک سیستم سرمایشی و گرمایشی تهیه شود و در گام دوم لازم است این سیستم با دقت خوبی کنترل شود تا بتواند در سریع ترین زمان و با کم ترین خطا به دمای مورد نظر برسد در بخش نازل پنوماتیک هم لازم است فشار پشت ماده حین پرینت قابل تنظیم بوده و قابلیت سینک شدن با نرم افزار پرینت را داشته باشد.

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

طراحی و ساخت سیستم کنترل دمای سرد و گرم با دقت بالا و سیستم کنترل فشار پنوماتیک به منظور تولید نازل های تخصصی چاپگر زیستی سه بعدی

تخصص های مورد نیاز

  • مهندسی مکانیک: طراحی و ساخت بخش های مکانیکی دستگاه
  • مهندسی برق (الکترونیک): طراحی و ساخت درایورها و مدارهای کنترلی
  • مهندسی برق(کنترل): برنامه نویسی میکروکنترلر ها به منظور کنترل دما، شدت نور و فشار

راهبران پروژه

  • دکتر محمد کاظمی آشتیانی
  • جناب آقای مهندس مجید حلوائی

معرفی شرکت

بخش مهندسی بافت پژوهشکده زیست فناوری رویان از سال ۱۳۹۱ با پشتوانه پایان نامه های دانشجویی و طرح های پژوهشی که در زمینه مهندسی بافت به صورت مشترک با آزمایشگاه سلول های بنیادی پژوهشکده زیست فناوری انجام شده بود، مشغول به کار گردید. علاوه بر دسترسی کامل به کلیه امکانات کشت سلول آزمایشگاه سلول های بنیادی، گروه مهندسی بافت دارای امکانات مستقلی شامل سیستم الکتروریسی افقی و عمودی، دستگاه پرینتر سه بعدی FDM و سایر وسایل و مواد شیمیایی مورد نیاز جهت ساخت و طراحی داربست ها می باشد. در حال حاضر پروژه های نوینی در زمینه طراحی داربست های هوشمند و چاپ زیستی سه بعدی نیز در این گروه در دست انجام می باشند.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

مهندسی برق, مهندسی مکانیک

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “طراحی و ساخت نازل های تخصصی چاپگر زیستی سه بعدی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “طراحی و ساخت نازل های تخصصی چاپگر زیستی سه بعدی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *