طراحی و ساخت تجهیزات نوین بازیابی و اصلاح شبکه توزیع و لوله های انتقال

طراحی و ساخت تجهیزات نوین بازیابی و اصلاح شبکه توزیع و لوله های انتقال

شرکت مجری : اندیشکده کوثر

توضیحات

خلاصه معرفی پروژه

ایران کشوری با اقلیم خشک و نیمه خشک است که مدیریت منابع آب آن همواره با چالش ها و مشکلات زیادی همراه بوده است. یکی از موضوعات مهم در زمینه مدیریت منابع آب، مدیریت مصرف و تقاضای آب در کشور است. از راه های مدیریت مصرف و کاهش تقاضا در کشور می توان به جلوگیری از هدررفت آب اشاره نمود. بخش قابل توجهی از مدیریت مصرف مربوط به میزان مصرف شهروندان و مصرف کنندگان میشود اما بخش قابل توجهی از منابع آب قبل از آنکه به دست مصرف کننده در شبکه های توزیع و انتقال مصرف می گردد. تعمیر و ترمیم نشت در لوله های توزیع و انتقال آب چالش ها و مشکلات زیادی را به همراه دارد. از اصلی ترین مشکلات آن می توان به هزینه بالای انجام تعمیرات و همچنین مکان یابی محل تعمیرات اشاره نمود. در برخی مواقع، لوله ها در موقعیت های غیرقابل دسترس قرار دارند که امکان حفاری و دسترسی مستقیم به آن وجود ندارد. با فرض در دسترس بودن لوله ها، هزینه حفاری زمین و ترمیم آن بسیار بالا بوده، بصورتی که بسیاری از کشورها تمایل به تعمیر نشت در لوله ها ندارند. هدف نهایی از تعریف این پروژه دستیابی به یک تجهیزات مناسب برای تعمیر یا تعویض لوله های انتقال یا توزیع با عملکرد مناسب می باشد. روش ها و فناوری های مختلفی وجود دارد که می توان برای ترمیم نشت از آن بهره برد. شناسایی مناسب ترین و مطلوب ترین روش و تکنولوژی ترمیم نشت یا تعویض لوله که توانایی ساخت و پیاده سازی آن در کشور وجود داشته باشد، از اولویت های این مطالعه است. از نمونه محصولات خارجی در این زمینه میتوان به به ربات Twin Balls اشاره نمود.

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

 • رصد جهانی مسئله:
  بررسی چگونگی حل مشکل در کشورهای دیگر
  شناسایی تکنولوژیها و رباتهای مختلف در این زمینه
  بررسی علت انتخاب تکنولوژیها در کشورهای مختلف
  شناسایی زیرساختهای لازم برای توسعه محصولات مورد مطالعه
 • رصد داخلی مسئله
  بررسی تکنولوژیهای موجود در کشور
  شناسایی پتانسیلهای داخلی، مواد اولیه، تجهیزات موجود و …
 • انتخاب طرح و آنالیز فنی و اقتصادی آن
  تحلیل فنی طرح پیشنهادی
  بررسی توجیه اقتصادی
  بررسی اثرات این طرح در مدیریت مصرف آب
  بازار محصول

تخصص های مورد نیاز

مهندسی آب

مهندسی  برق/الکترونیک

مهندسی مکانیک

مهندسی شیمی

مهندسی مواد

راهبران پروژه

حمیدرضا رضازاده، کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه علم و صنعت، کارشناسی ارشد مدیریت منابع آب از دانشگاه تهران، مدیر پروژه‏ های پژوهشی و صنعتی آبی

معرفی شرکت

اندیشکده کوثر با تکیه بر رویکرد اندیشه­ ورزی همراه با عمل­ گرایی به دنبال احصای نیازهای کشور و ارائه راه­ حل­ هایی جهت توسعه فناوری در سطوح راهبردی، همکاری بین سازمانی و بنگاه است. این مرکز توانسته است به کمک ارتباطات مستمر خود با مجموعه ­های سیاست ­گذار، سازمان­های مسئول در توسعه فناوری، پارک­های علم و فناوری، شرکت­ ها و هسته­ های دانش بنیان، راه­ حل های پیشنهادی را تا مرحله عملیاتی پیش ببرد.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

مهندسی آب, مهندسی برق, مهندسی شیمی, مهندسی عمران, مهندسی مکانیک, مهندسی مواد

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “طراحی و ساخت تجهیزات نوین بازیابی و اصلاح شبکه توزیع و لوله های انتقال”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “طراحی و ساخت تجهیزات نوین بازیابی و اصلاح شبکه توزیع و لوله های انتقال”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *