ساخت پمپ خون پریستالتیک (peristaltic pump)

شرکت مجری : نواتیس طب

توضیحات

خلاصه معرفی پروژه

دیابت یکی از بیماری های شایعی است که سهم زیادی از فعالیت های درمانی حوزه سلامت را در دهه‏ های اخیر به خود اختصاص داده است. همچنین دیابت به عنوان یکی از عوامل ابتلا به نارسایی مزمن کلیه شناخته می‏شود. اگر کلیه به علت بیماری قادر به انجام وظایف طبیعی خود نباشد، دیالیز به بدن کمک می‌کند وظایف طبیعی خود را انجام دهد. بدون انجام دیالیز نمک، املاح و دیگر مواد زاید در خون زیاد شده، بدن را سمی کرده و به دیگر اندام‌های بدن آسیب می‌رسانند.

همودیالیز رایج ترین نوع دیالیز است. در این روش از یک کلیه‌ی مصنوعی برای برداشت مواد زاید و مایعات اضافی از خون استفاده می‌شود. یکی از تجهیزات مورد نیاز در دستگاه همودیالیز، رولر پمپ یا پمپ پریستالتیک است که وظیفه‏ ی ایجاد جریان خون در سیستم را برعهده دارد. این جریان خون ثابت خطر لخته شدن خون در فیلتر دیالیز را در طول فرایند کاهش می‏دهد. از مزایای پمپ های پریستالتیک عدم تماس سیال با محیط بیرون و در نتیجه عدم ورود آلودگی به سیستم می باشد.

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

در این پروژه از مخاطبان انتظار می‏رود که با توجه به به ویژگی‏ های مورد نیاز دستگاه همودیالیز، فرایند ساخت و هزینه های آن؛ طراحی بخش های مختلف مکانیکی و الکتریکی پمپ پریستالتیک را، من جمله بخش درایو و کنترل پمپ، انجام دهند و در انتهای فرایند مسابقه آمادگی ساخت نمونه اولیه پمپ طراحی شده را داشته باشند. از دیگر نکات مهم در این پروژه بررسی دقیق محصولات مشابه موجود در بازار داخلی یا خارجی و ارائه طرح‏ های قابل رقابت با آنهاست.

تخصص های مورد نیاز

مهندسی برق/ الکترونیک، کنترل

مهندسی مکانیک/ طراحی جامدات، ساخت و تولید، کنترل

مهندسی پزشکی

مهندسی مواد

مهندسی صنایع

راهبران پروژه

آقای زرندی، مدیر تیم طراحی مکانیک
آقای صبوحی، تحقیق و توسعه برد و نرم افزار شرکت نواتیس طب

معرفی شرکت

شرکت نواتیس طب با بهره‌مندی از توان کارشناسان داخلی و انتقال دانش فنی از کشورهای پیشرفته، تأمین و تولید تجهیزات ثابت دیالیز را بر عهده دارد. ماشین دیالیز و دستگاه تصفیه آب دیالیز مهم‌ترین این تجهیزات هستند که از ارکان اصلی بخش‌های دیالیز محسوب می‌شوند. دیگر تجهیزاتی که در برنامه تولید نواتیس قرار دارند شامل: سیستم تولید محلول دیالیز مرکزی، ماشین‌آلات خودکار خطوط تولید محصولات مصرفی دیالیز و تخت دیالیز است. در سال ۱۳۹۳ کارخانه تولید ماشین‌آلات خطوط تولید تجهیزات مصرفی دیالیز و همچنین دستگاه تصفیه آب دیالیز احداث شد و از ابتدای سال ۱۳۹۳ تولید تجهیزات در کارخانه نواتیس آغاز شد. در این راستا برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت تجهیزات خط تولید صافی دیالیز نیز انجام شده است.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

مهندسی برق, مهندسی پزشکی, مهندسی صنایع, مهندسی مکانیک, مهندسی مواد

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “ساخت پمپ خون پریستالتیک (peristaltic pump)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “ساخت پمپ خون پریستالتیک (peristaltic pump)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *