ساخت باتری های پیشرفته نسل آینده جایگزین لیتیوم یون

ساخت باتری های پیشرفته نسل آینده جایگزین لیتیوم یون

شرکت مجری: پارتیان باتری نوین

دسته:

توضیحات

خلاصه معرفی پروژه

با اختراع باتری ها از ۲۲۰ سال پیش امکان ذخیره سازی، انتقال و استفاده از الکتریسیته هر زمان و هر مکان داده شده است. امکان ذخیره انرژی در لباس های انعطاف پذیر پوشیدنی، باتری های سریع شارژ شونده با توان و انرژی بالا برای رانندگی های بیش از ۳۰۰مایل در هر بار شارژ و ذخیره سازی انرژی در مقیاس گیگا وات ساعت به جای مگا وات ساعت افق های جدید بشر در حوزه ذخیره سازها می باشند. در حدود ۳۰ سال از تولید تجاری اولین باتری لیتیوم یون ساخت شرکت سونی می گذرد و توسعه این باتری ها همچنان ادامه دارد. اما محدودیت هایی نظیر ایمنی، قیمت، توان و انرژی بالاتر، شارژ سریع، طول عمر و سیکل پذیری برای نیل به سه افق اشاره شده در بالا باعث شده است دانشمندان به باتری های پیشرفته ای غیر از لیتیوم یون بیندیشند. کشف باتری های جدید مستلزم درک مکانیزم ها و فهم شیمی مواد جدید آندی و کاتدی می باشد. در راستای سه افق های اشاره شده در زمینه ذخیره سازی انرژی تا کنون تلاش های زیادی توسط محقیقن انجام شده است که نتیجه آنها معرفی باتری های پیشرفته نسل جدید و جایگزین لیتیوم یون شده است. مهمترین این باتری ها شامل ۱ – باتری های سدیم، پتاسیم و کلسیم یون ۲ – باتری های فلز هوا یا اکسیژن هوا مانند باتری های لیتیوم هوا ۳ – باتری های لیتیوم سولفور ۴ – باتری های حالت جامد می باشد. در کنار اینها تلاش برای یافتن الکترولیتهای جدید آبی، باتری های غیر آبی، آندهای فلزی، کاربرد نانوتکنولوژی در باتری ها ادامه دارد. همه این باتری ها محدودیت ها و مشکلات خاص خود را دارند که جلوی تجاری سازی آنها را گرفته است.

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

در فاز اول این پروژه باتری های نسل جدیدی که تحقیقات زیادی برای تجاری کردن آنها انجام می شود مرور می شود. اجزا آنها شناسایی می شود. محدودیت ها، مزایا و معایب هر یک بررسی می گردد. در فاز دوم این پروژه نمونه هایی از باتری های لیتیوم سولفور و لیتیوم هوا ساخته شده و عملکرد الکتروشیمیایی آنها مورد آزمایش قرار می گیرد.

تخصص های مورد نیاز

مهندسی شیمی
مهندسی مواد
مهندسی مکانیک
مهندسی پلیمر

راهبران پروژه

دکتر رضا ریاحی فر هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی کرج، مدیریت پروژه

دکتر بابک رییسی هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی کرج، بخش سنتز مواد

دکتر علیرضا آقایی هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی کرج، بخش سنتز مواد

دکتر مازیار صهبا یغمایی هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی کرج، بخش طراحی و ساخت سل

دکتر طیب شاهعلی زاده –شرکت پارتیان باتری نوین، بخش سنتز مواد

دکتر علی اصغر صادقی- شرکت پارتیان باتری نوین، بخش انجام آزمون های الکتروشیمیایی

معرفی شرکت

شرکت پارتیان باتری نوین در حوزه های طراحی و توسعه و تولید، کسب دانش فنی، بومی سازی، کلیه مواد اولیه (آند، کاتد، الکترولیت، سپراتور و بدنه) و انواع ذخیره سازهای انرژی شامل انواع باتری‌های قابل شارژ لیتیوم یون، سرب اسید، نیکل کادمیم و باتری‌های نسل جدید (لیتیوم سولوفور، لیتیوم هوا، سدیم یون، آلومینیوم یون)، ابرخاذن‌ها و پیل سوختی و سولار سل فعالیت می کند.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

شیمی, فیزیک, مهندسی پلیمر, مهندسی شیمی, مهندسی مکانیک, مهندسی مواد

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “ساخت باتری های پیشرفته نسل آینده جایگزین لیتیوم یون”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “ساخت باتری های پیشرفته نسل آینده جایگزین لیتیوم یون”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *