توليد كتابخانه نرم افزاری تحليل و جستجوی محتوای مستندات پروژه

تولید کتابخانه نرم افزاری تحلیل و جستجوی محتوای مستندات پروژه

شرکت مجری : آریا فناوران سیستم ماد

توضیحات

معرفی خلاصه پروژه

مقوله مدیریت اطلاعات پروژه ها یا PMIS یکی از ابزار مهم در مدیریت پروژه ها می باشد. در یک پروژه با رویکرد EPC ،به ویژه در فاز  مهندسی آن (E (مستندات و مدارک متعددی تولید و تا زمان نهایی شدن بین طرفین کار (پیمانکار طراحی، ناظر و کارفرما) ردو بدل می شود  که نگهداری اطلاعات و داده های مربوط به این مستندات و ارتباط بین آنها یکی از وظایف یک سیستم PMIS می باشد. حال افزودن امکان  جستجو در محتوی مستندات ابزار جستجوی بسیار قدرتمندی خواهد بود که تلفیق آن در کنار داده ها و اطلاعات ثبت شده در بانک اطلاعاتی  علاوه بر افزایش توانایی سیستم PMIS در حوزه مدیریت اطلاعت پروژه، در حوزه مدیریت دانش نیز قابلیت بسیار ارزشمندی به قابلیت های  موجود نرم افزارهای آفام می افزاید و مزیت رقابتی بالایی را برای محصولات شرکت آفام در مقابل رقبا ایجاد می کند. بدین ترتیب با تولید  کتابخانه ای با این قابلیت به محصولات آفام می توان این ابزار را به عنوان یک بسته اضافه یا ins_Add به همراه سیستم اصلی به بازار ارائه  نمود.

با توجه به توضیحات ارائه شده در بند قبل ،هدف از تعریف این پروژه تولید ابزار OCR یا هر روش دیگر با قابلیت جستجو در محتوی  فایل های آپلود شده در سیستم PMIS آفام می باشد. سیستم PMIS آفام یک نرم افزار جامع در حوزه مدیریت اطلاعات پروژه ها،  شامل ماژول های مهندسی، خرید و ساخت می باشد. در هر مرحله از فرآیندهای این سه ماژول فایل های فنی و مستندات متنوعی  از پروژه در نرم افزار بارگزاری می گردد. محصولی که قرار است توسط تیم های شرکت کننده در این مسابقه ارائه شود یک کتابخانه  افزودنی از جنس dll می باشد که با فراخوانی در هر ماژول از نرم افزارهای PMIS آفام با گرفتن یک فایل یا یک مسیر از فایل ها  و کلمات کلیدی مورد نظر، آن کلمات را در محتوی فایل ها سرچ نماید. فایل های مورد نظر که به عنوان ورودی کتابخانه داده می  شوند می توانند فرمت pdf ،تصویر، ورد، اکسل یا اتوکد باشند که تشخیص و تحلیل البته فرمت pdf در اولویت است. به نظر می  رسد تکنیک جستجو در فایل های pdf و تصاویر از تکنیک OCR امکان پذیر باشد اما جستجو در محتوی فایل های آفیس (ورد و  اکسل) و اتوکد از روش متفاوت دیگری می باشد.

بدین ترتیب صورت مسئله این مسابقه تولید یک یا چند کتابخانه نرم افزاری قابل فراخوانی از محصولات نرم افزاری تحت ویندوز  شرکت آفام می باشد به گونه ای که با فراخوانی توابع این کتابخانه محتوی داخل فایل های ورودی خوانده شده و کلمات کلید در آن  جستجو و نتیجه اعلام گردد.

همان طو که توضیح داده شد به نظر می رسد چند تکنیک برای خواندن محتوی فایل ها مورد نیاز باشد:

تکنیک OCR برای خواندن محتوی فایل های تصویری و pdf

تکنیک خواندن فایل های pdf متنی (منظور از فایل های متنی pdf فایل هایی با فرمت pdf است که از یک فایل  Native مثلا Word یا اکسل یا اتوکد تولید شده باشد)

تکنیک خواندن محتوی فایل های Word و Excel

تکنیک خواندن محتوی فایل های اتوکد

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

همان طور که در قسمت قبل توضیح داده شد، خروجی مورد انتظار یک سری کتابخانه استاندارد قابل شناسایی برای برنامه های ویندوزی  است که امکان خواندن محتوی فایل های الکترونیکی را فراهم سازد. هم اکنون نرم افزارهای مختلفی در این زمینه در بازار محود  می باشد اما هدف از تعریف این مسئله برای شرکت آفام سفارشی نمودن محصول برای شرکت آفام است.

عمده متون مستندات لاتین می باشند اما کتابخانه هایی که امکان جستجوی فارسی را فراهم آورند در اولویت انتخاب خواهند بود

تخصص های موردنیاز

  • یک نفر مسئول D&R برای تحقیق و جستجو در خصوص تکنیک ها و الگوریتم های موجود برای OCR یا سایر تکنیک های  خواندن فرمت های فایل های آفیس و اتوکد
  • دو نفر برنامه نویس یکی برنامه نویس الگوریتمها و دیگری تولید کننده محصول تجاری کتابخانه (این دو تخصص می تواند توسط  یک نفر هم پوشش داده شود)

راهبران پروژه

یک نفر Expert Domain که به سیستم های افام و مقوله پروژه ها آشنایی کامل داشته باشد، به عنوان راهبر پروژه به تیم ها  معرفی خواهد شد.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

علوم کامپیوتر, مهندسی کامپیوتر

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تولید کتابخانه نرم افزاری تحلیل و جستجوی محتوای مستندات پروژه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تولید کتابخانه نرم افزاری تحلیل و جستجوی محتوای مستندات پروژه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *