تحلیلی بر تکنولوژی سطوح آغشته به مایع و ظرفیت های آن در صنعت

تحلیلی بر تکنولوژی سطوح آغشته به مایع و ظرفیت های آن در صنعت

شرکت مجری : راصد توسعه فناوری های پیشرفته

دسته:

توضیحات

معرفی خلاصه پروژه

سیالات با گرانروی بالا برای بسیاری از صنایع در سراسر دنیا مشکل ساز هستند. آنها لوله ها را مسدود می کنند، نیاز به مواد شیمیایی خورنده را افزایش می دهند و در نتیجه به طور کلی مقادیر زیادی زباله ایجاد می کنند و موجب آلودگی محیط زیست می شوند. صرف نظر از اینکه چه چیزی ممکن است فرآوری شود، مواد شیمیایی، مواد غذایی، محصولات بهداشتی و یا مواد چسبناک می توانند مشکلات عمده ای را برای تولیدکنندگان ایجاد کند. پیشرفت های علمی اخیر راه حل های نوآورانه ای برای استفاده از چنین مایعات چسبناکی را کشف کرده اند و در حالی که این راه حل های جدید ممکن است در نگاه اول ساده به نظر برسند، در نهایت انعطاف پذیری در تولید بیشتر را ممکن می سازند.

برای حل این مشکلات، دانشمندان به سطوح فوق آبگریز طبیعی(مانند برگ گیاه لوتوس) که قطرات آب را دفع می کنند، نگاه کردند. آنها دریافتند که سطوح با زبری خاص دارای خواص غیر ترشوندگی قوی هستند، که این ویژگی ناشی از هوای محبوس شده در ساختار سطح فوق آبگریز بوده است. با این حال، حفظ ثبات هوای محبوس چالش برانگیز است، چرا که میتوانند تحت فشار قرار گیرند و مایعات با تنش سطحی پایین میتوانند باعث جابجایی هوای محبوس شده شوند. همچنین این سطوح به مرور زمان آسیب میبینند و اثر غیر ترشوندگی خود را از دست می دهند.
همزمان که تحقیقات به دنبال یافتن راه حل هایی برای حل این مشکلات هستند، دانشمندان تلاش کردند تا به جای به دام انداختن هوا، نتایج مشابهی را با آغشته کردن سطوح زبر به مواد روان کننده به دست آورند. مطالعات اخیر نشان داده اند که چنین سطوحی نه تنها می توانند انواعی مختلفی از مایعات را دفع کنند، بلکه میتوانند خواص خود ترمیم شوندگی را نیز از خود نشان دهند.
در این بین مهم ترین ویژگی سطوح آغشته به مایع، قابلیت بکارگیری روش ها و مواد مختلف در طراحی و ساخت پوشش هایی خاص با خواصی که مستقیما با کاربرد مورد نیاز در صنعت مورد استفاده مانند صنایع غذایی، صنایع رنگ و پلیمر و غیره در ارتباط باشد، است. این خواص میتوانند شامل مقاومت به خوردگی، مقاومت حرارتی، ایمن بودن در کاربردهای صنایع غذایی و غیره باشند.

خروجی مورد انتظار در انتهای مسابقه

دستیابی به دانش فنی، ساخت و بکارگیری تکنولوژی سطوح آغشته به مایع به منظور رسیدن به خود کفایی در جهت رفع نیازهای صنعتی در حوزه های مختلف.

تخصص های مورد نیاز

مهندسی مواد
مهندسی مکانیک
نانوفناوری

راهبران پروژه

دکتر ابوذر سهرابی جهرمی، دکتری نانوفناوری، نانومواد از پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف

معرفی شرکت

ورود به عرصه فن آوری های نوین سبب تحولات بنیادین بسیار اساسی در صنایع و بازار شده و موجبات رشد اقتصاد دانش بنیان را در جوامع مختلف فراهم کرده است.
شرکت راصد با بهره‌مندی از نیروهای متخصص و مجرب و همکاری با آزمایشگاه‌های مشخصه‌یابی و موسسات تحقیقاتی کلیدی و همچنین برقراری ارتباط با نهادهای علمی و اجرایی مهم کشور در حوزه فن‌آوری های پیشرفته، تمامی زیرساخت‌های لازم برای پشتیبانی علمی و فنی از تامین کنندگان محصولات و خدمات و سایر فعالان حوزه های فناوری‌های نانو و زیست فناوری را در بالاترین سطح ایجاد کرده و اماده ارائه ی خدمات به نهادها، شرکت‌ها و اشخاص متقاضی است.

توضیحات تکمیلی

رشته تحصیلی

مهندسی شیمی, مهندسی مکانیک, مهندسی مواد

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تحلیلی بر تکنولوژی سطوح آغشته به مایع و ظرفیت های آن در صنعت”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تحلیلی بر تکنولوژی سطوح آغشته به مایع و ظرفیت های آن در صنعت”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *