نشست خبري آيين رونمايي از طرح شهيد بابايي بنياد نخبگان

متن خبری آیین رونمایی از طرح شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان(ره نشان)

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری امروز در نشستی خبری که در محل معاونت علمی برگزار شد گفت: بنیاد ملی نخبگان طرح های زیادی در راستای حمایت از نخبگان و دانشجویان استعداد های برتر اجرایی می کند.

وی افزود:یکی از طرح ها، طرح شهید بابایی است که با برگزاری رویدادهای مسئله محور برگزار می شوند و برگزیدگان این رقابت‌ها در قالب طرح شهید بابایی مورد حمایت قرار می گیرند.

وی گفت:قرار است بنیاد ملی نخبگان ۱۰رویداد  رقابتی را برگزار کند و در ازای آن برگزیدگان را از تسهیلات بنیاد بهره مند سازند.

وی افزود:طرح شهید بابایی در قالب برگزاری رویدادهای مسئله محور اجرایی می شود.

در ادامه این نشست خبری دکتر سالاریه معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:

بنیاد ملی نخبگان طرح های زیادی همچون طرح های شهیدان بابایی، طهرانی مقدم، احمدی روشنی، صیاد شیرازی، شهید شهریاری، شهید احدی، چمران در راستای حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر دانشگاه ها در مقاطع مختلف دارد.

سالاریه در خصوص طرح شهید بابایی گفت: با توجه به اینکه حمایت از رویدادهای رقابتی مسئله محور از موضوعات مهم در بنیاد ملی نخبگان به شمار می رود، درصدد آمدیم تا دانشجویانی را که علاقه مند به رفع نیاز جامعه در راستای تولید محصول هستند، در قالب طرح شهید بابایی حمایت کنیم.

وی افزود: اهداف این طرح در بنیاد ملی نخبگان ایجاد فضای با نشاط علمی در دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و طلاب است.در همین راستا قرار است مسابقه  ره نشان برگزار شود تا دانشجویان بتوانند در قالب تیم های دانشجویی در حل مسائل و چالش های چندین شرکت بزرگ صنعتی فعالیت می کنند.

معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان افزود: تیم های برگزیده که موفق به رفع نیاز شرکت شدند از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان در قالب طرح های شهید بابایی و احمدی روشن برخوردار می شوند.

معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: با برگزاری این رویدادهای رقابتی، اگر دانشجویان توانستند در شرکت های دانش بنیان مشغول به کار شوند، از حمایت های طرح شهید بابایی بهره مند خواهند شد.

سالاریه با تأکید بر اینکه رویدادهای رقابتی مسئله محور برای رفع نیازهای صنعت و جامعه به کمک دانشجویان و دانش بومی احتیاج دارند، گفت: رویدادهای مسئله محور توسط کارگزاران بنیاد ملی نخبگان برگزار می شوند و تیم های برگزیده از این رویدادها توسط بنیاد ملی نخبگان مورد حمایت قرار می گیرند.

تجربه مواجهه واقعی دانشجویان با یک پروژه برای رفع چالش های صنعتی  کشور؛

مسابقه ره نشان با هدف به کارگیری دانش دانشجویان ومواجهه آنها باچالش های صنعتی برگزار می شود؛ دانشجویان برگزیده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان بهره مند خواهند شد.

وی افزود: مسابقه ملی ره نشان شرایط مناسبی برای دانشجویان است که بتوانند توانایی خود را نشان دهند.

ایرانمنش گفت: ایده در فضای خلا شکل نمی گیرد بلکه بایدبرآمده از یک چالش باشد؛این اتفاق کمتر رخ می دهد زیرا فرصت آن پیش نیامده است.

وی ادامه داد: دانشگاههای کشور با راه اندازی مراکز نوآوری و شتابدهی وضعیت خوبی نه تنها در تهران بلکه در تمام استانها دارند تا دانشجویان ایده های خود را مطرح کنند.این ایده ها در راستای حل یک مسئله  و چالش نیستند و اگر بوده کافی نیست.

ایرانمنش تصریح کرد: از این رو در صدد برآمدیم تا مسابقه ره نشان را در راستای رفع چالش ها برگزار کنیم تا دانشجویان مستعد  در تعامل و مواجه با چالش واقعی حرکت کند؛

مدیرعامل مرکز نوآوری و شتابدهی راه رضوان شریف با تأکید بر اینکه در واقع دانشجویانی که بتوانند حل یک چالش در صنعت را برعهده بگیرند، اینها نخبه هستند، گفت: شاید یک تیم برنده شود تا در قالب تیم استارت آپی یا تحقیق و توسعه فعالیت کند اما در نهایت این تیم  آشنا با روشهای حل یک چالش در صنعت شده است.

وی با بیان اینکه برای برگزاری رویداد ره نشان با هزار و ۶۰۰ شرکت جلسه برگزار کرده ایم، ادامه داد: از این تعاملات ۱۰۰ پروژه تعریف شد و ۴۰ پروژه مورد تأیید قرار گرفت.

ایرانمنش با اشاره روند مسابقه ره نشان گفت: دانشجویان در قالب تیم‌هایی، با به کارگیری دانش خود، سعی در رفع چالش تعریف شده در صنعت دارند

وی با تاکید بر اینکه این فرایند با هدف جلوگیری از خروج نخبگان برنامه ریزی شده است گفت: اکنون میدانیم که درسخوان بودن معیار نخبگی نیست بلکه حل یک چالش توسط یک نفر هم نشان از نخبگی است و اینکه بتواند یک محصول تولید کند که قطعا این نخبه ها باید شناسایی شوند.

ایرانمنش اظهار داشت: طبق بررسی های ما حداقل چهل درصد دانشجویان دانشگاههای تهران هیچ تجربه کاری در دوره ارشد نداشته اند و این نکته ای است که در این رقابت ها به دنبال آن هستیم که برطرف شود.

وی با تاکید بر اینکه رویداد ره نشان باعث می شود که دانشجویان را درگیر رفع مسئله و چالش کند و از آن طرف صنعت به دانش محققان اعتماد می کنند گفت: ما با ۴۵۰انجمن علمی در بیشتر دانشگاههای کشور ارتباط داریم که در شناسایی افراد مختلف و علاقمند به شرکت در رویداد ره نشان هستند همکاری می کنیم.

 وی افزود:طبق فراخوانی که از ۱۴ شهریور ماه از طریق مراکز و انجمن های علمی اعلام شده، دانشجویان می توانند در راستای حل چالش های این شرکت ها، برآیند و مشکلاتآنها را با دانش خود برطرف کنند.

مدیر این مسابقات تأکید کرد: در مهرماه بعد از ارزیابی تیم ها و افراد مشخص در مسابقه ره نشان، دانشجویان وارد پروژه می شوند و می توانند طی سه ماه با یکدیگر به رقابت بپردازند.

وی افزود: در این حین، فرآیند تیم سازی انجام می گیرد و در نهایت تیم ها ی برگزیده وارد شرکت ها خواهند شد تا پروژه خود را به نتیجه برسانند.

ایرانمنش با بیان اینکه مسابقه در ۵ محور انرژی، آب و محیط زیست، هوشمندسازی، حمل و نقل و زیست فناوری برگزار می شود، اظهار داشت: افراد و تیم های برگزیده که توانستند چالش صنعت مربوطه را رفع کنند، مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان قرار می گیرند.

مدیرعامل مرکز نوآوری و شتابدهی راه رضوان شریف گفت: دانشجویانی که دنبال فرصت هستند می توانند از طریقrahneshan.ir ثبت نام کنند.

وی با بیان اینکه برخی ستادهای معاونت علمی در این مسیر همراه ما شدند گفت: همچنین افراد و تیم های برتر از امتیازات نخبگی بنیاد ملی نخبگان  نیز برخوردار می شوند.

وی افزود: امید وارم که دانشجویان علاقمند وارد این رقابت ها شوند و پروژه ها را به نتیجه برسانند

اخبارنشست های خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *